Kontakt
Śledź nas
GO UP
Image Alt

10 miejsc, które warto zobaczyć spędzając urlop w USA

 

Stany Zjednoczone to ogromny kraj, który oferuje przyjezdnym niezliczoną wręcz liczbę atrakcji i niespotykanych widoków, które z pewnością na długo zapadną w pamięci. W niniejszym artykule postaramy się przedstawić wam 10 miejsc, które warto zobaczyć spędzając urlop w USA. Jest to bez wątpienia subiektywna lista atrakcji, które nie muszą w tym samym stopniu przypaść każdemu  do gustu. Niemniej mamy nadzieję, iż choć jedna z poniższych pozycji zagości w waszych planach podróży na trasie przez północno-amerykańskie ziemie.

  1. Kanion Antylopy – kanion szczelinowy, który odnaleźć można w stanie Arizona na terenie rezerwatu plemienia Nawaho. Swoją niesamowitą rzeźbę terenu zawdzięcza wymywaniu skał piaskowca przez tzw. powodzie błyskawiczne. Sam Kanion dzieli się na dwie części – górną i dolną – które udostępnione są dla turystów przy asyście przewodnika. Po uzyskaniu zgody i uiszczeniu odpowiedniej opłaty turyści mogą przebywać tu maksymalnie do dwóch godzin. Najkorzystniejsze warunki panują w godzinach popołudniowych gdy zaobserwować można charakterystyczne snopy światła wpadające od góry przez szczeliny kanionu. Dolna część kanionu wymaga wspinaczki po stalowych drabinkach.

 

  1. Park Narodowy Yellowstone – wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury i przyrody UNESCO najstarszy i największy z pośród parków Stanów Zjednoczonych. Jedna z wizytówek przyrodniczych USA, miejsce, które absolutnie trzeba zobaczyć. Obszar parku rozciąga się w obrębie trzech stanów – Idaho, Montana, Wyoming. Usytuowany na rozległym wulkanicznym płaskowyżu park obfituje w gorące źródła, gejzery, jeziora, wodospady i błotne wulkany. Do atrakcji wartych uwagi zaliczyć można: Wodospad Tower Fall, Grand Canyon of the Yellowstone, Old Faithfull Geyser czy West Thumb Geyser Basin. Wstęp na teren parku jest płatny.

 

  1. Lodowe jaskinie w lodowcu Mendenhall – to stosunkowo trudno dostępne jaskinie lodowe we wnętrzu lodowca Mendenhall na Alasce. Niesamowity cud natury, który powstał w całkowicie naturalny sposób. Lodowe komnaty rozświetlane przez wpadające przez sklepienie jaskini promienie słońca tworzą niebywałą atmosferę, która bez wątpienia zapadanie zwiedzającym na długo w pamięci.

 

  1. Wielki Kanion – prawdziwy cud natury, jedna z największych atrakcji naturalnych jakie po prostu trzeba zobaczyć będąc w USA. To majestatyczny kanion (długi aż na 446 km) położony w Arizonie przez, który wije się rzeka Kolorado. Kanion szczyci się rozpiętością szerokości od 800m do nawet 29km! Najpopularniejszym sposobem zwiedzania Kanionu jest podróżowanie od jednego punktu widokowego do następnego. Po południowej stronie możemy odwiedzać je zarówno pieszo a także skorzystać z darmowego autobusu kursującego co kilkanaście minut. Wśród popularnych punktów widokowych wymienić można chociażby: Grandviewpoint, Hopi Point, Mather Point czy Desert View Watchtower. Innym dobrym pomysłem może być spływ rzeką Kolorado, wspinaczka po skałach czy nawet lot helikopterem. Dobrą bazą wypadową do zwiedzania jest miasteczko Grand Canyon Village, w którym znajduję się główny punkt informacyjny. Wjazd na teren parku samochodem jest płatny.

 

  1. Wodospad Niagara – wbrew intuicji nie jest to ani najstarszy, ani największy czy najwyższy wodospad na świecie, jest on jednak bez wątpienia najpopularniejszy. Nie jest to również pojedynczy próg rzeczny, to kompleks 3 obiektów (najsłynniejszy The Horseshoe Falls oraz American Falls i Bridal Veil Falls) rozdzielonych od siebie przez wyspę Luna Island. Najwyższy z nich osiąga wysokość 53 m oraz rozciąga się na szerokość 790 m. Ilość wody przepływająca przez te kaskady jest ogromna i już samo to musi budzić podziw. Istnieje możliwość podpłynięcia statkiem wycieczkowym pod wodospad The Horseshoe Falls za cenę 20 $. Wodospad otoczony jest przez dwa miasta o tej samej nazwie Niagara Falls, jedno po stronie kanadyjskiej, drugie zaś po stronie USA.

 

  1. Yosemite park – park narodowy usytuowany w środkowej części Kalifornii, który od 1984 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Słynie z wysokiego nagromadzenia wodospadów oraz bajkowej górskiej scenerii. Największy z nich o takiej samej nazwie (wodospad Yosemite) jest zarazem najwyższym spośród wszystkich wodospadów Ameryki Północnej (739m). Wśród innych malowniczych wodospadów zaliczyć możemy chociażby Nevada Fall, Bridalveil Fall oraz Vernal Fall. Spragnieni wspaniałych widoków mogą odwiedzić również punkty widokowe Glacier Point i Tunnel View, z których rozciąga się przepiękny widok na cały park Yosemite. Oprócz zapierających dech wodospadów, gór i ścian wspinaczkowych, Yosemite to także miejsce gdzie można podziwiać ogromne sekwoje. Szczególną uwagę przyciąga jedna z nich znana pod nazwą Grizzly Giant, którą uznaje się jako najstarsze drzewo w całym parku.

 

  1. Hamilton Pool Preserve – malowniczy zbiornik wodny usytuowany 37 km w kierunku zachodnim od miasta Austin. Jego powstanie przypisuje się zapadnięciu sklepienia na skutek erozji tuż nad podziemną ciekiem wodnym. Dziś stanowi on popularną atrakcję turystyczną ściągając w swe strony rzesze turystów chcących nacieszyć oczy niecodziennym widokiem oraz tych pragnących zażyć kąpieli w jadeitowej toni stawu. Całość dopełnia 15 metrowa kaskada wody spływająca z sufitu.

 

  1. Nowy Jork – jedno z ciekawszych amerykańskich miast, miejsce które często jako pierwsze przychodzi do głowy gdy mamy na myśli Stany Zjednoczone. Wszak znajduje się tu jeden z głównych symboli Ameryki – Statua wolności! Nowy Jork to metropolia, którą kojarzy się jako miejsce akcji wielu ekranizacji filmowych, miasto które oferuje wiele możliwości spędzenia czasu wolnego. Z pewnością, nie brak tu ciekawych miejsc. Co warto zobaczyć? Oprócz wspomnianej Statuy Wolności (którą po prostu trzeba zobaczyć) warto wybrać się na słynny lecz zatłoczony plac Times Square, gdzie światła telebimów i ogromne wieżowce mogą przyprawić niejednego o zawrót głowy. Warto przejść się również po zabytkowym Moście Brooklińskim i/bądź wjechać na jeden z drapaczy chmur by móc podziwiać panoramę Manhattanu. Spragnieni zieleni powinni wybrać się do ikonicznego Central Parku w samym sercu Nowego Yorku gdzie przechadzało się wiele sław światowego kina. Nie należy również zapomnieć o odwiedzeniu osławionych – 5th Avenue oraz Wall Street. Fani historii i sztuki znajdą w Nowy Jorku także i coś dla siebie, szereg ciekawych muzeów m. in. Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej czy Museum of Modern Art.

 

  1. Monument Valley – miejsce nieodłącznie kojarzące się z amerykańskim Dzikim Zachodem oraz gatunkiem filmowym – western. Dolina Monumentów leży na granicy stanów Utah i Arizony w całości w obrębie rezerwatu Indian Navajo. Najbardziej malowniczy obszar doliny obejmujący zaledwie 13 km kwadratowych był miejscem akcji ponad 100 ekranizacji filmowych m. in. Forest Gump, 2001 : Odyseja Kosmiczna. Co jest w niej najbardziej niezwykłego? Charakterystyczne strome rdzawe twory z piaskowca powstałe w wyniku erozji skalnej. Jak zwiedzać? Sam płaskowyż można przemierzać samochodem lub konno z przewodnikiem. Wstęp do rezerwatu jest płatny (opłata wynosi 20 $).

 

  1. Słona równina Bonneville – to charakterystyczny płaskowyż w stanie Utah. Powstał na skutek odparowania wody ze słodkowodnego jeziora w wyniku zmian klimatycznych. Od tego czasu wzrósł w nim znacząco poziom zasolenia. To miejsce, w którym można zaobserwować krzywiznę horyzontu. Zimą i w porze deszczowej płaskowyż pokrywa się również cienką warstwą wody tworząc niesamowite złudzenie wielkiego lustra. Ze względu na swoją charakterystykę jest to również obszar często wykorzystywany do bicia rekordów prędkości pojazdów. Wielka, pokryta solą płyta ściąga w swe strony tłumnie fanów czterech kółek oraz amatorów dużych prędkości.