Kontakt
Śledź nas
GO UP
Image Alt

Dlaczego Warto pojechać do Wietnamu?

 

Wietnam, kraj Azji Południowo-Wschodniej usytuowany na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Indochińskiego. Ze względu na swoje położenie i charakterystykę jego granic państwo cechuje się dużym zróżnicowaniem pod kątem geograficznym jak również klimatycznym. Jego północna część leży w strefie klimatu monsunowego zaś południowa znajduje się pod wpływem klimatu tropikalnego. Wietnam zawdzięcza swoją stale rosnącą popularność niebanalnym i wyjątkowo atrakcyjnym regionom przyrodniczym takim jak delta rzeki Mekong, nadmorskie obszary gór wapiennych czy widowiskowe tarasy ryżowe. Poza oczywistymi walorami przyrodniczy ma on także do zaoferowania turystom bogatą architekturę sakralną, mnogość kolorów, które przeplatają się na tętniących życiem ulicach wietnamskich miast oraz idealne warunki do uprawiania żeglarstwa.

Co warto zobaczyć w Wietnamie?

Pojedyncza wyprawa do Wietnamu w celach turystycznych może okazać się niewystarczająca by w pełni odkryć wszystkie najistotniejsze atrakcje kraju. W wypadku Wietnamu istnieją dwie prawdopodobnie najrozsądniejsze drogi (a w zasadzie ściślej mówiąc kierunki) wzdłuż których powinniśmy przemierzać naszą obraną trasę. Ze względu na kształt granic są to odpowiednio kierunek z północy kraju na południe bądź z południa na północ. Każdy region Wietnamu oferuje zupełnie inne doznania. Co więc warto zobaczyć w Wietnamie? Jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji naturalnych kraju jest słynna zatoka Ha Long. Łącznie napotkać tam można około 1900 wysp i wysepek w kształcie wystających wysoko ponad taflę wody wapiennych słupów. Sam region zyskał przydomek jednego z siedmiu cudów natury. Jest to obowiązkowy punkt programu każdej wycieczki do Wietnamu. Zatoka oferuje doskonałe warunki do pływania kajakiem jak i zwiedzenia licznych pobliskich jaskiń.

Startując z północy swoją wycieczkę warto zacząć od Sapy. Jest to niewielkie miasteczko położone na terenach wysokogórskich. Swoją sławę zyskało dzięki otaczającej go malowniczej górskiej scenerii, charakterystycznym tarasom ryżowym oraz wręcz idyllicznej atmosferze. To także region zamieszkały przez członków rdzennych plemion górskich, których przedstawicieli można nieraz spotkać na miejscu.

Przebywając na północy kraju warto przy okazji zahaczyć o Hanoi, drugie co do wielkości miasto i zarazem stolicę Wietnamu. Charakterystycznym punktem miasta jest niewątpliwie jego niebywałe i oryginalne stare miasto. Kolonialna architektura tamtejszych budynków nosi widoczne znamię wpływów chińskich, łatwych do zauważenia dla wprawnego obserwatora. W mieście napotkamy również mnóstwo różnorodnych restauracji, herbaciarni oraz lokalnych butików. Wśród innych wartych uwagi atrakcji wymienić można Jezioro Odzyskanego Miecza, Mauzoleum Ho Chi Minha, Świątynię literatury – Quoc Tu Giam czy Wietnamskie Muzeum Etnologiczne.

Po wizycie w obecnej stolicy państwa, dobrym pomysłem jest wycieczka do Hue, dawnej stolicy Wietnamu usytuowanej w środkowej części kraju. Hue to nietypowe miasto, kolaż wielu stylów i różnorodnych epok, które charakteryzują jego złożoność architektoniczną. Na pierwszy rzut oka odwiedzający zauważy tu pozostałości z czasów cesarskich, wpływ kolonializmu francuskiego, socjalizmu jak również przeplatającą to wszystko architekturę XXI wieku. Do najbardziej popularnych atrakcji miasta zaliczymy Cesarską Cytadelę, duży kompleks pałacowy z zakazanym miastem oraz  murami obronnymi. Będąc w Hue warto również przeznaczyć trochę czasu na odwiedziny położonych nieopodal miasta grobowców cesarzy. Ponadto dostępna jest możliwość odbycia rejsu łodzią po Rzece Perfumowanej.

Niedaleko Hue odnajdziemy również miasto Hoi An, malownicze miasteczko stanowiące swoiste centrum kultury, gdzie nabyć można lokalnie wyrabiane produkty, obrazy oraz inne rękodzieło. Ponadto, będąc w środkowej części Wietnamu warto zahaczyć o ruiny świętego miasta My Son z okresu pomiędzy IV-XII w. Położenie kompleksu pośród dżungli upodabnia go niejako do słynnego odpowiednika Angkor w Kambodży.

Dla osób chcących spędzić swój urlop wypoczywając nad morzem, polecamy wyprawę do południowej części Wietnamu. Znajdują się tu popularne resorty nadmorskie takie jak Nha Trang i Mui Ne gdzie swoich sił spróbować będą mogli amatorzy sportów wodnych i nurkowania. Dla Mui Ne charakterystyczne są również ogromne piaszczyste wydmy.

Południe to także obszar słynnej delty Mekongu rozciągającej się na przestrzeni aż 40 tys km kwadratowych. Na tym terenie Mekong rozdziela się na liczne odnogi oraz tworzy rozmaite zbiorniki wodne. Taki stan rzeczy przyczynia się do unikalnego wyglądu tamtejszego krajobrazu oraz specyfiki życia lokalnych mieszkańców. Rytm życia dyktuje tu wszechobecna woda, która okręca się dookoła skrawków lądu oraz wysp będących schronieniem dla lokalnym mieszkańców. Domy oraz budynki administracyjne usytuowane są często na powierzchni wody. Główną formą handlu jest handel wodny. Stanowi to niewątpliwie atrakcje dla turystów, którzy są w stanie doświadczyć w czasie rzeczywistym tradycyjnej wymiany dóbr na łodziach odbywającej się po środku rzeki. To jeden z najbardziej charakterystycznych i urzekających rejonów w całym Wietnamie.

Z czego słynie Wietnam?

Prawie każdy z nas wracając z wakacji przywozi ze sobą większą lub mniejszą pamiątkę, która przypominać ma mu niejako wyjątkowy czas spędzony w odległym od swojego domu miejscu podróży. Warto, w takiej sytuacji celować zawsze w produkty lokalne, typowe i wyjątkowe dla danego regionu. Jakie są to rzeczy w przypadku Wietnamu? Chyba najsłynniejszym symbolem Wietnamu jest kapelusz Non la. Stożkowy nakrycie głowy noszone od wieków przez Wietnamczyków pełniące funkcję ochronną zarówno przed deszczem jak i słońcem. Amatorzy alkoholi mogą skusić się na spróbowanie lokalnego wina ryżowego z… wężem w środku. Niestety transport tego typu alkoholi zakazany jest do krajów Unii Europejskiej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie by skosztować go będąc na miejscu. Innym dobrym pomysłem może być rękodzieło oraz figurki. Na lokalnych bazarach i galeriach możliwym jest zakup między innymi obrazów piaskowych, wyrobów ceramicznych, dywanów, wazonów, mat i rolet bambusowych oraz figurek przedstawiających różne postacie z życia codziennego Wietnamczyków. Poza rękodziełem, warto zainteresować się również odzieżą, która może być nawet uszyta na miarę dla wymagającego klienta. Wśród wartej uwagi odzieży wymienić można damską koszulkę Ao Yem, tradycyjny kobiecy strój Ao Dai, wszelkiego rodzaju bawełniane chusty, jedwabne męskie koszule ze zdobieniami i wiele więcej. Wietnam kojarzony jest także z szerokim wachlarzem owoców egzotycznych (jednak zawsze najpierw należy upewnić się które prawnie można przetransportować na terytorium Polski) oraz ziół leczniczych wykorzystywanych chociażby do codziennych prywatnych zabiegów kosmetycznych.

Wietnam – jakie szczepienia?

Obowiązkowe szczepienia dla podróżnych wyruszających bezpośrednio z Polski do Wietnamu nie obowiązują. Wymagane jest jednak szczepienie przeciw żółtej gorączce w wypadku gdy przybywamy z obszaru gdzie choroba ta występuje. Nie mniej zaleca się wykonanie szczepień przeciw niżej wymienionym chorobom w zależności od charakteru naszej podróży:

  1. błonica/tężec (DT) odra/nagminne zapalenie przyusznic/różyczka (MMR) – w przypadku ryzyka z osobami zakażonymi bądź ryzyka kontaktu z zakażona ziemią,
  2. wirusowe zapalenie wątroby typu A – w przypadku ryzyka spożycia zakażonej wody i/lub pożywienia,
  3. wirusowe zapalenie wątroby typu B – w przypadku ryzyka odbycia interwencji chirurgicznych, iniekcji, kontaktu z zakażoną krwią, kontaktów seksualnych,
  4. dur brzuszny – w przypadku ryzyka spożycia zakażonej wody i/lub pożywienia,
  5. wścieklizna – w przypadku ryzyka pogryzienia przez dzikie zwierzęta,
  6. japońskie zapalenie mózgu – w przypadku planowanego wyjazdu na obszary występowania choroby. Są to generalnie północne prowincje wokół Hanoi oraz północno-zachodnie prowincje przy granicy z Chinami.

Poza wspomnianymi chorobami na terytorium Wietnamu istnieje możliwość zarażenia się malarią. Głównie w obrębie terenów wiejskich z wyjątkiem delty Red River. Nie występuje ryzyko zakażenia w miastach: Hanoi, Ho Chi Minh City (Sajgon), Da Nang, Nha Trang, Qui Nhon i Haiphong. W przypadku przebywania na terenie występowania choroby zaleca się:

  1. Wcześniejszą wizytę u lekarza w celu odbycia konsultacji i otrzymania recepty na odpowiednie leki przeciwmalaryczne
  2. Profilaktyczne stosowanie moskitiery oraz repelentów
  3. Stosowanie właściwego ubioru tj. długie rękawy i nogawki
  4. Unikanie przebywania w terenie od zmierzchu do świtu w czasie gdy komary wykazują największą aktywność
  5. Stosowanie w pomieszczeniach zamkniętych klimatyzacji oraz siatek na oknach i kratkach wentylacyjnych.
Jaka wiza do Wietnamu?

Na dzień dzisiejszy istnieją trzy sposoby uzyskania wizy do Wietnamu, która jest obowiązkowym dokumentem dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Pierwszym z nich jest uzyskanie tzw. promesy wizowej. Pozwala nam ona uzyskać docelową wizę do Wietnamu na miejscu tuż po przyjeździe w wyznaczonym do tego okienku na przejściu granicznym. Należy jednak pamiętać, iż promesa akceptowana jest tylko na lotniskach w: Hanoi, Ho Chi Minh City i Danang. W takim przypadku jesteśmy ograniczeni do wyboru jednego z trzech wspomnianych lotnisk. Po wylądowaniu, musimy ustawić się w kolejce do odpowiedniego okienka aby uzyskać naszą wizę. Oczekiwanie może potrwać około 2-3 godziny. Oprócz wypełnionego wniosku, na miejscu potrzebować będziemy: paszport (ważny jeszcze przynajmniej 180 dni) gdzie na podstawie naszej promesy wklejona zostanie wiza oraz dwa paszportowe zdjęcia na białym tle. Niezbędnym będzie również uiszczenie opłaty. W wariancie wjazdu jednokrotnego jest to 25 USD natomiast w przypadku opcji wielokrotnego wjazdu koszt wynosi 50 USD. Czas uzyskania promesy wizowej wynosi do 4 dni. Wiza na podstawie promesy umożliwia pobyt na terenie Wietnamu do 30 bądź 85 dni w zależności od wybranego wariantu i celu naszej wizyty.

Drugim sposobem jest tradycyjna droga aplikowania o wizę „na miejscu” w wybranej placówce konsularnej Wietnamu. W tym przypadku wiza zostanie wklejona przed naszym wyjazdem do paszportu i tym samym unikniemy czekania w kolejce na lotnisku po przylocie. Tak jak w przypadku promesy, potrzebne nam będą 2 zdjęcia paszportowe na jednolitym, białym tle (nie starsze niż pół roku), gotówka USD i paszport ważny co najmniej 180 dni po zakończeniu podróży. Po złożeniu zgłoszenia w ambasadzie, aplikujący powinien otrzymać wizę w ciągu maksymalnie 5 dni.

Trzecią możliwością jest tzw. E-wiza, którą wyrobić można online. Jest to dodatkowy dokument, który wraz z ważnym paszportem umożliwia nam wjazd na terytorium Wietnamu. Po poprawnym wypełnieniu wniosku online i wniesieniu opłaty 25 USD naszą e-wizę powinniśmy otrzymać drogą mailową w przeciągu 3-5 dni roboczych. Dokument taki drukujemy i okazujemy wraz z paszportem w razie kontroli. Wiza nie jest w tym przypadku wklejana do paszportu. Wiza honorowana jest na wybranych przejściach granicznych [1] (lotniska, przejścia lądowe, porty morskie).

 

Kiedy najlepiej pojechać do Wietnamu?

Wietnam jest mocno zróżnicowanym krajem zarówno pod względem klimatu i pogody. Wszystko zależy bowiem od regionu jaki chcemy odwiedzić. Przyjmuje się jednak generalnie iż pod względem klimatycznym Wietnam podzielić można na dwie części. Pierwszą na północ od Hue i drugą, której tereny rozciągają się w przeciwnym kierunku na południe. Północ znajduje się pod wpływem klimatu zwrotnikowego wilgotnego podczas gdy południe leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego.

Północ

Klimat na północy jest chłodniejszy. Występują różnice temperatur w ciągu roku (średnio od 14 °C -28 °C). Najchłodniejszym miesiącem jest styczeń podczas gdy najcieplejszym lipiec). Jak w Polsce występują cztery pory roku. Największe opady występują od maja do września.

Południe

Przez cały rok utrzymuje się wysoka temperatura oraz wilgotność. Temperatury nie przekraczają progu 20 °C. Spośród wszystkich miesięcy najchłodniejszy jest grudzień (21–23 °C) a najcieplejszy maj-czerwiec (29-30°C). W obrębie tego klimatu tropikalnego wyróżnić można porę suchą (od grudnia do kwietnia) oraz porę deszczową (od maja do listopada).

Jak widać Wietnam odwiedzać można praktycznie o każdej porze. Główną kwestią stanowi tylko wybór regionu do którego chcemy się akurat wybrać o danej porze roku. W przypadku podróży na tereny Wietnamu północnego najlepszy będzie okres od połowy września do połowy grudnia oraz w marcu i kwietniu kiedy temperatury nie będą aż tak dokuczliwe i gdy nie będziemy musieli obawiać się ulewnych deszczy. Natomiast gdy celem naszej wyprawy będzie południe, warto zaplanować swoją podróż w okresie od grudnia do kwietnia w trakcie pory suchej. Wycieczki w trakcie pory deszczowej również są jak najbardziej możliwe. Trzeba jednak wtedy wkalkulować występowanie częstych gwałtownych opadów deszczu.

Jakie ubezpieczenie kupić jadąc do Wietnamu?

Wybierając polisę ubezpieczeniową powinniśmy skupić się w pierwszej kolejności na właściwej sumie kosztów leczenia (KL). W przypadku Wietnamu jej wartość rekomenduje się na poziomie 50 000 EUR. W drugiej kolejności powinniśmy zaopatrzyć się w ubezpieczenie OC pokrywające koszty wyrządzenia przez nas nieumyślnej szkody na mieniu lub uszczerbku na zdrowiu innej osobie. W tym przypadku również rekomendowana minimalna kwota ubezpieczenia powinna wynieść 50 000 EUR. Dodatkowo do naszego pakietu ubezpieczeń rozważyć możemy ubezpieczenie bagażu (suma powinna uwzględniać jego wartość), NNW (5000 EUR) oraz ubezpieczenie katastrof naturalnych (minimum 2000 EUR).

 

Ile trwa lot do Wietnamu?

Średnio lot z Polski z przesiadką do Hanoi/ Ho Chi Minh City trwa około 15-16 godzin. Dogodną opcją są też loty czarterowe organizowane przez biura podróży. W takim przypadku czas trwania lotu zajmie około 11-11,5 godziny.

 

Co jeszcze warto wiedzieć, jadąc do Wietnamu?
  • W Wietnamie w miejscach turystycznych, turyści z reguły zapłacą dwa razy więcej, często obowiązuje ich inny cennik
  • Nie wolno fotografować jak również nagrywać obiektów wojskowych, budynków należących do władz państwowych, manifestacji oraz protestów ulicznych
  • Do Wietnamu nie wolno wwozić drony ani korzystać z nich bez uzyskania uprzednio odpowiedniego zezwolenia
  • Ruch uliczny nie należy do najbezpieczniejszych. Należy zachować szczególną ostrożność poruszając się po lub przechodząc przez jezdnię. Panuje zasada „im większym pojazdem jedziesz tym bardziej się liczysz”
  • Przygotuj kopie swojego paszportu, które będziesz mógł zostawić w „zastaw” w hotelu lub wypożyczalniach pojazdów zamiast ryzykować utratą swojego oryginalnego dokumentu

[1] https://evisa.xuatnhapcanh.gov.vn/documents/20181/117155/List-of-evisa-port.pdf/c774e24b-1ab8-4fb6-9ac1-dcdfaccecf8e