Indie są ogromnym krajem – 7 pod względem powierzchni krajem świata; różnorodnym geograficznie (od nizin, po najwyższe góry świata), pełnym dysproporcji pod względem zamożności mieszkańców (milion mieszkańców jest milionerami, ale większość Hindusów żyje
w ubóstwie, za mniej niż dwa dolary dziennie). Przemysł filmowy BOLLYWOOD Jest to kraj wielu religii, choć niewątpliwie przeważa tu Hinduizm. Kraj marzenie wielu polskich budystów, których w Polsce jest coraz więcej. Kraj Jogi, joginów, klasztorów i widoków, które długo zapamiętasz. Jedym z nich jest, wprost oszałamiający widok z samolotu stanowi ujście rzeki Ganges, największej delty świata. Jak okiem sięgnąć rozległe, wijące się meandry, niosące ton żółto-kremowego lessu. W tej części Indii żyje 130 mln ludzi i jest to jeden z najgęściej zaludnionych regionów ok. 1300 os./km.
Kiedy jechać do Indii?
Warto wcześniej zaplanować podróż do Indii, w głównej mierze z powodu klimatu monsunowego, który przynosi częste i gwałtowne deszcze. Z tego powodu sugerujemy wybór innych miesięcy niż okres od czerwca do września. O tej porze warto natomiast wybrać się wyżej i w głąb lądu terenów górskich Himalajów i Karakorum, gdzie monsun nie sięga. Większość regionów Indii najlepiej odwiedzić między listopadem a marcem. W tym czasie notuje się najmniej opadów, a temperatury wynoszą około 25-30°C. Największe upały panują w kwietniu i maju. Wówczas termometry sięgają 40°C i jest wówczas zbyt gorąco, aby cieszyć się urokami kraju.
Co warto zobaczyć i z czego słyną Indie?
Indie słyną z posiadania licznych świątyń, ze świętych krów swobodnie spacerujących po ulicach, z zaklinaczy węży i świętej rzeki Ganges. Indie chlubią się także piękną sztuką buddyjską/hinduską, ręcznie tkanymi dywanami oraz niewątpliwie przemysłem filmowym Bollywood. Na miejscu jest tanio, a na dodatek kraj ten oferuje niezwykłe zabytki, wspaniałe krajobrazy, genialną kuchnię i atmosferę. Co zobaczyć? Madurai– religijne i kulturowe centrum Indii, w którym znajduje się kompleks świątynny poświęcony Śiwie i jego małżonce Parwati, w legendarnym miejscu ich ślubu. Tadż Mahal – wizytówka Indii i zdecydowanie najpopularniejsza budowla i obiekt turystyczny, zarówno dla miejscowych jak i turystów. To przepiękny „pomnik miłości” o niestety smutnej historii, upamiętniający młodo zmarłą żonę Mumtaz Mahal władcę Szahdżachana. Kolejnym punktem na mapie Indii jest Darjeeling – miasto położone . w Himalajach na wysokości 2140 m n.p.m. Znane uzdrowisko klimatyczne, ale i baza dla wypraw himalaistycznych. Miasta, które także warto odwiedzić to Mumbaj – największe miasto Indii, Delhi i Nowe Delhi. Delhi – dawna stolica Indii położona nad Jamuną, można ją nazwać miastem „siedmiu miast”, z których pierwsze z nich powstało ok w 1200 roku p.n.e. Nowe Delhi w całości powstało na terenie swojego poprzednika – Delhi.
Czy Indie są bezpieczne?
Bądź ostrożny podróżując po Indiach, nie popadając jednak w przesadę. Generalnie pozycja Hindusek w społeczeństwie jest słaba, ich prawa bywają łamane, a zaczepki są na porządku dziennym. Jako turystka masz inne prawa, ale także możesz spotkać się z nieprzyjemną sytuacją. Unikaj spacerów, wycieczek z nieznajomymi Hindusami. Zrezygnuj ze zbyt dużych dekoltów i krótkich sukienek. Europejki są z natury bardziej otwarte, przez co nasze zachowanie może być traktowane w Indiach dwuznacznie. Jeżeli chodzi o ruch uliczny to jest on wariacki. Pędzące ciężarówki, samochody, tuk-tuki wprawiają w osłupienie szczególnie pierwszego dnia. Najlepiej przyjrzeć się Hindusom jak radzą sobie z przejściem przez ulicę. Ku zaskoczeniu przechodzą spokojnie i bez paniki, warto ich w tym naśladować. Przechodząc do tematu transportu, dobrze jest skorzystać z podróży w pierwszej klasie. Indyjskie pociągi są bardzo wygodne. Autobusów nie polecam, zaletą ich jest cena, a wadą twarde siedzenia, mało miejsca i spore spóźnienia. Lepiej wynająć samochód z kierowcą.
Indie – szczepienia obowiązkowe i zalecane przed podróżą
Zalecamy konsultacje lekarskie przed podróżą, aby uzyskać informację, a także uzupełnić brakujące szczepienia. Rutynowymi szczepieniami są szczepienia przeciwko WZW typu B, grypie, odrze/śwince/różyczce, meningokokom, ospie wietrznej, pneumokokom, na które z reguły jesteśmy już zaszczepieni. Jeżeli planujemy się zaszczepić, to należy to uczynić na 4-6 tygodni przed planowaną podróżą tak, aby mieć czas na przyjęcie wszystkich niezbędnych szczepionek/leków
w celu uzyskania wymaganego efektu ochronnego. W Indiach istnieje ryzyko zachorowania
na malarię. Jest to groźna dla życia chorobą pasożytnicza przenoszoną przez komara widliszka. Zapobieganie malarii polega na unikaniu ukłuć tych owadów (repelenty, moskitiera) i stosowaniu profilaktycznych leków przeciwko tej chorobie. Zalecamy zaopatrzyć się w nie, przejdź do rozdziału – jakie zabrać leki do Indii.
Co kupić w Indiach i przywieźć do Polski?
Bakszysz obowiązuje wszędzie. Kierowcy i przewodnikom należy dać napiwki na końcu wycieczki. Podczas zwiedzania wiele razy dojdzie do spotkania z naciągaczami i nachalnymi handlarzami – jeżeli nie jesteśmy zainteresowani towarem, należy zignorować i spokojnie odejść, w przeciwnym wypadku wskazane jest targowanie. Zacznij zakupy od przypraw, są fantastyczne i tanie: aromatyczne, pachnące, kolorowe takie jak: curry, cynamon, masala, tandoori. Nadają prostym potrawom wyjątkowego smaku, do którego będziesz mógł powrócić po przyjeździe do Polski. Do kupienia są perfumy cieszące się wysoką jakością, niską ceną i naturalnym nieuczulającym składem. Maski na twarz, kadzidełka to kolejna dobra pamiątka. Pomysłem na prezent może być Rum Old Monk, produkowany w Uttar Pradesh, jest faktycznie dobry.
Dlaczego Indie to kraj kontrastów?
O tym już trochę było. Indie nazwami krajem wielkich kontrastów. Kontrastów społecznych, gospodarczych, religijnych. Na ulicach miast ubóstwo żebraków sąsiaduje z przepychem pałaców bogaczy. Kontrasty gospodarcze polegają na tym, że jest tu ogromna rzesza ludzi bardzo dobrze wykształcona np. informatycy, badania w takich dziedzinach takich kosmonautyka, medycyna są wysoko zaawansowane, a z drugiej strony ponad połowa społeczeństwa utrzymuje się z rolnictwa, które jest nieefektywne, zacofane i odznacza się niska produkcyjnością.
Jak się przygotować do wyjazdu do Indii?
Można, na początek, po wylądowaniu skorzystać w własnej czystej wody w butelce oraz swojego jedzenia, które nie zaszkodzi nam już na początku podróży (np. batoniki), zanim organizm przystosuje się do azjatyckich warunków. Przyda się nakrycie głowy: chustka, czapka z daszkiem, kapelusz. Nawet godzina bez nakrycia głowy „na otwartym słońcu” może być przyczyną mdłości, a nawet oparzeń. Wiele osób chwali sobie zabranie uniwersalnej przejściówki, chociaż w hotelach często spotkamy europejskie kontakty, ale nie jest to regułą. Zabierzmy małą latarkę, bo choć mamy taką funkcję w smartfonie, to wygodniej skorzystać z podręcznej, w razie problemów z prądem, czy powrotem, słabo oświetlonymi ulicami, do hotelu. Warto zabrać z sobą kłódkę, chroniącą nasz dobytek, bo pospolite kradzieże są częste. A na koniec drobiazgi np. długopisy dla rozbieganych, napotkanych dzieci, które ucieszą się z takiego podarunku.
Jak tanio zwiedzać Indie?
W Indiach wiele się dzieje na ulicach. Festiwal goni festiwal. Strony internetowe bogate są w informacje, które możesz pozyskać już w Polsce, gdzie i jaki festiwal warto odwiedzić. Dzięki temu bezpłatnie poznasz kulturę tego cudownego kraju, porozmawiasz z Hindusami, potańczysz i zachłystniesz się atmosferą zabawy.
Jakie zabrać leki do Indii?
Apteczkę zaopatrujemy w : środki opatrunkowe, plastry na odciski, krem na oparzenia, tabletki na malarię, środki zatrzymujące wodę w organizmie, środki odkażające (np. do mycia rąk), środki na zatrucie i probiotyki, które przydadzą się nie tylko po nadmiernym opalaniu, ale także po azjatyckich problemach żołądkowych. Polecam zabranie Mugga – środka owadobójczowego na owady, chroniącego przed ukłuciem komara i skutkiem nieprzyjemnym swędzenia, a co najważniejsze od śmiertelnej choroby Malarii. Im mniej ukłuć tym mniejsza szan