Kontakt
Śledź nas
GO UP
Image Alt

Kenia – elementarny przewodnik

 

Kenia to kraj, który swoim nieodkrytym pięknem kusi turystów przez większą część roku. To idealny kierunek na egzotyczne wczasy dla osób chcących zażyć kąpieli słonecznych na olśniewających piaszczystych plażach jak i tych chcących zobaczyć słynną wielką piątkę podczas wyjazdu na kenijskie safari.

Co warto zobaczyć w Kenii?

Kenia słynie ze swoich przepięknych rezerwatów i parków narodowych, które co roku ściągają do siebie tysiące turystów chcących na własne oczy zobaczyć walory przyrodnicze Czarnego Lądu. Kenijska ziemia cechuje się wysoką różnorodnością krajobrazu. Odnajdziemy tam między innymi tereny leśne, pustynie, półpustynie i sawanny sprzyjające rozwojowi bogatej fauny, w tym słynnej wielkiej piątki Afryki: lwa, słonia afrykańskiego, bawoła afrykańskiego, nosorożca czarnego oraz lamparta. Wśród najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów wymienić można:

  • Tsavo – najstarszy kenijski park narodowy i zarazem jeden z największych tego typu na świecie zajmujący obszar 22 812 km2. Swój niezmienny poziom popularności utrzymuje między innymi dzięki charakterystycznym czerwonym słoniom (kolor taki zawdzięczają glinie którą pokrywają swoją skórę), źródłom Mzima oraz płaskowyżowi Yatta będącemu jednym z najbardziej okazałych na świecie zastygłych już potoków lawy.

 

  • Amboseli – park usytuowany przy granicy z Tanzanią u podnóży masywu górskiego Kilimandżaro. Wizyta w parku umożliwia zobaczenie na własne oczy najwyższej góry Afryki z oddali skąpanej w piekącym słońcu i chmurach. Rzesze turystów przybywają na jego teren głównie z powodu jego zróżnicowanej formy terenu, przepięknych krajobrazów jak i zamieszkującego go świata zwierząt (liczne gatunki ptaków; zwierzęta kopytne – m.in. gazele, żyrafy; drapieżniki – lwy, lamparty oraz pokaźne stada słoni.

 

  • Masai Mara – park jest częścią parku narodowego Serengeti położonego na terenie Tanzanii. Jego główną atrakcję stanowi masowa migracja zwierząt, która przypada na miesiące letnie (lipiec, sierpień, wrzesień). W trakcie tego okresu zwierzęta migrują w dużych grupach z Serengeti w poszukiwaniu nowego pożywienia – zarówno zwierzęta roślinożerne jak i podążające za nimi drapieżniki oraz padlinożercy. Odwiedzając park z pewnością warto przeznaczyć sobie kilka dni na podziwianie tego niezwykłego spektaklu. Niezapomnianym przeżyciem może okazać się lot balonem aby móc obserwować tę scenerię bezpośrednio z perspektywy lotu ptaka. W parku spotkać można wszystkie zwierzęta zaliczające się do wspomnianej Afrykańskiej Wielkiej Piątki. Ponadto, obszar rezerwatu zamieszkiwany jest przez ludność Masajów. Warto poświęcić trochę czasu na odwiedziny wioski rdzennych mieszkańców Kenii by naocznie doświadczyć odmiennych aspektów związanych z ich życiem codziennym oraz ich egzotyczną kulturą.

 

  • Nakuru – park znajdujący się w centrum kraju, usytuowany nad jeziorem od którego pierwotnie wziął swoją nazwę. Na popularność w parku wpływa ogromna liczebność różowych flamingów, które zamieszkują ten region – nawet dwa miliony ptaków – oraz wodospad Makalu.

Kenia poza wspomnianymi parkami oraz wycieczkami w stylu safari ma do zaoferowania również wspaniałe piaszczyste plaże (np. Diani Beach) i ciepłe wody Oceanu Indyjskiego. To idealne miejsce dla amatorów sportów wodnych oraz nurkowania jako, że istnieje tu zróżnicowany i bogaty ekosystem (przepiękne rafy koralowe oraz zamieszkujące je ryby i skorupiaki).

Odwiedzając Kenię warto również wybrać się do Mombasy, drugiego co do wielkości miasta w kraju, które od starożytnych czasów odgrywało ważną rolę w handlu morskim, a dziś jest swego rodzaju centrum turystycznym kraju. Będąc w mieście warto zobaczyć architekturę starego miasta oraz wybrać się na wycieczkę do Fortu Jesus zbudowanego w XVI wieku na rozkaz króla Portugalii Filipa II. Nieopodal Mombasy znajduje się również wioska Akamba gdzie wyrabianych jest większość rękodzieł sprzedawanych w Kenii. Na miejscu, można przyjrzeć się tradycyjnym kenijskim metodom obróbki materiału oraz zaopatrzyć się w pamiątki (ręcznie wyrabiane drewniane figurki i inne rękodzieła).

Z czego słynie Kenia?

Będąc w Kenii warto zwrócić uwagę na lokalne produkty, z których słynie ten kraj. Są to miedzy innymi:

– Etniczna biżuteria – barwna, różnokształtna biżuteria o wyjątkowym ludowym charakterze. Zaliczamy do tego wszelkiego rodzaju naszyjniki, bransolety o fantazyjnych kształtach.

– Drewniane wyroby – różnego rodzaju miski, łyżki, maski oraz figurki nierzadko przedstawiające rodzime zwierzęta. Szczególnie wartym uwagi są wyroby wytwarzane dobrego jakościowo mahoniu i hebanu.

– Lokalna kawa oraz herbata

– Ubrania – u sprzedawców królują malowane chusty w etniczne wzory, luźne ubrania, kapelusze z liści palmowych. Możliwe jest także zlecenie uszycia własnego stroju na zamówienie.

– Kosze oraz torby

– Bębny i inne ludowe instrumenty

– Elementy uzbrojenia np. tarcze, włócznie

Należy pamiętać iż nie powinno się kupować produktów takich jak korale, muszle, skóry dzikich zwierząt, kości słoniowej i włosia słoni gdyż są to towary objęte zakazem wywozu poza granicę Kenii.

Kenia słynie również z bardzo smacznej kuchni bazującej na świeżych owocach morza oraz różnych rodzajach mięs, szczególnie przypadającej do gustu turystom z Europy. Tradycyjna kuchnia kenijska związana jest mocno ze wschodnim wybrzeżem kraju, gdzie serwuje się owoce morza zaraz po ich wyłowieniu z wody. Kucharze kenijscy chętnie przyrządzają potrawy z wykorzystaniem rodzajów mięs które nie są szeroko dostępne w Europie. Jest to miedzy innymi mięso ze strusia, żyrafy, zebry, antylopy, zebry czy nawet krokodyla. Do jednych z najbardziej popularnych rodzimych dań można zaliczyć Ugali (przyrządzone płatki bądź kluseczki z mąki kukurydzianej najczęściej w asyście sosów warzywnych, fasoli bądź w bardziej bogatej wersji gulaszu z mięsem), Nyama choma (kozia bądź przygotowana z innych mięs pieczeń przygotowana na otwartym ogniu) czy Sukuma wiki (liście jarmuża poddane obróbce cieplnej).

Kiedy najlepiej jechać do Kenii?

W Kenii występuje zarówno pora sucha jak i deszczowa. Pora sucha występuje od grudnia do marca natomiast pora deszczowa trwa od marca do maja oraz od października do grudnia. Jaki jest zatem najlepszy termin wyjazdu do Kenii? Wszystko zależy od celu podróży. Jeżeli interesuje nas safari i obserwacja dzikiej natury powinniśmy celować w okres pory suchej kiedy to zwierzęta gromadzą się u wodopojów a opady są znikome. Część turystów decyduje się jednak na safari w porze deszczowej ze względu widoki związane z niezwykle zielonymi krajobrazami. Należy jednak pamiętać, że w tym czasie większość parków zostaje zamknięta lub dostęp do nich jest ograniczony w wyniku obfitego deszczu. Osoby zainteresowane odpoczynkiem na plaży także powinny planować swoje urlopy w trakcie pory suchej natomiast zwolennicy nurkowania mogą spróbować swoich sił w lipcu bądź sierpniu gdy panują względnie najlepsze warunki do uprawiania tego sportu.

Ile trwa lot do Kenii? Czym jechać?

Do Kenii dostaniemy się za pośrednictwem wielu linii lotniczych. Są to między innymi przewoźnicy tacy jak: Lufthansa, British Airways, Qatar Airways, Air Berlin czy LOT. Z Polski w naszą podróż wyruszyć możemy z lotnisk w Gdańsku, Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Lublinie, Bydgoszczy, Krakowie, Rzeszowie oraz Wrocławiu. W Kenii największą popularnością cieszą się porty lotnicze w Nairobi, Mombasie oraz Malindi. Loty trwają średnio od 10-14 godzin w zależności od wybranego przewoźnika i ilości przesiadek, które trzeba wykonać. Najczęściej przesiadki odbywają się na dużych portach lotniczych takich jak Paryż, Stambuł, Amsterdam czy Londyn. Istnieje także możliwość skorzystania z usług bezpośrednich lotów czarterowych, które zatrzymują się jednak na międzylądowanie (uzupełnianie paliwa) w Kairze bądź Hurghadzie (cały proces trwa od 30 minut do 2 godzin, a pasażerowie zmuszeni są pozostać na swoich miejscach wewnątrz samolotu).

Czy Kenia jest bezpieczna?

W Kenii występuje zagrożenie ataków terrorystycznych za które odpowiedzialność ponosi somalijskie ugrupowanie Al-Shabaab. Należy zachować szczególną ostrożność w miejscach dużych zbiorowisk ludzi takich jak lotniska, centra handlowe, obiekty kultu religijnego, restauracjach itp. Zaleca się unikać wszelkich zgromadzeń publicznych jako, że ich przebieg jest trudny do przewidzenia. W podróży należy kierować się zdrowym rozsądkiem, zamykać drzwi i okna w pojazdach, którymi podróżujemy, nosić przy sobie małe kwoty pieniędzy, zostawiać wartościowe rzeczy np. biżuterii, bilety lotnicze, dokumenty w sejfach hotelowych , a w zamian posługiwać się kopiami dokumentów tożsamości. Należy wystrzegać się odwiedzania niebezpiecznych dzielnic takich jak dzielnice slumsów w Nairobi. Ponadto, wycieczki do rezerwatów w Kenii powinny odbywać się w grupach, co najmniej dwoma samochodami z napędem na 4 koła.

Najczęstszym problemem jaki możemy spotkać w Kenii jest przestępczość pospolita. Należy mieć na uwadze iż w przeszłości zdarzały się już zbrojne napady na turystów. Częstym zjawiskiem są między innymi kradzieże biżuterii, wyrywanie toreb, aparatów fotograficznych czy kradzieże pojazdów (złodzieje dokonują rozbojów przez otwarte okna pojazdów podczas ich postoju na światłach bądź w korkach ulicznych). Niebezpiecznym pomysłem mogą okazać się także samotne wieczorne spacery po ulicach miast, parkach czy plaży. Na terenach pobliskich granicy z Somalią w regionie Garissa oraz w rejonie obozów uchodźców Dadaab istnieje niebezpieczeństwo porwań.

Na terenie całego kraju odnotowuje się zagrożenie AIDS/HIV. Dodatkowo, przez cały rok istnieje zagrożenie malarią na obszarze wybrzeża oraz zachodzie kraju. Nie odnotowuje się przypadków zarażenia malarią na terenach wyżynnych. Na zachodzie istnieje możliwość zarażenia się dengą oraz cholerą.

Kenia – czy trzeba się szczepić?

Nie ma obowiązkowych szczepień, które zobligowani jesteśmy wykonać jadąc do Kenii, jednak dla naszego własnego bezpieczeństwa przed wyruszeniem w podróż powinniśmy rozważyć przyjęcie szczepień zalecanych. Wśród nich możemy wymienić szczepienia przeciw chorobom takim jak: dur brzuszny, tężec, błonnica, WZW B oraz WZW A. W zależności od charakteru naszej podróży niektórym podróżnym zaleca się także szczepienia przeciw: cholerze, zakażeniu meningokokowemu, wściekliźnie oraz żółtej febrze. Ponadto, aby uniknąć ryzyka zarażenia się malarią, warto rozważyć zastosowanie chemioprofilaktykę malarii stosując profilaktycznie leki malaryczne przed wyjazdem do regionu, w którym panuje choroba. Wyżej wymienione działania należy skonsultować z lekarzem na 4-6 tygodni przed wyjazdem tak aby mieć czas na przyjęcie wszelkich niezbędnych szczepień i móc wykształcić wszelką niezbędną ochronę przeciw wspomnianym chorobom.

Jak się przygotować do wyjazdu do Kenii?

Jadąc w podróż do egzotycznego kraju jakim z pewnością jest dla mieszkańca Europy Kenia, trzeba odpowiednio przygotować się do wyjazdu uwzględniając:

– stosowny ubiór – tyczy się to zarówno kwestii kulturowych jak i dostosowania do klimatu i zagrożeń z nim związanych. Należy pamiętać aby w miejscach publicznych nie chodzić w stroju kąpielowym, nie odkrywać dużych połaci ciała, dostosować ubiór do miejsca w którym się przebywa (np. obiekty kultu religijnego). Należy pamiętać by nosić ubrania z długim rękawem, długie spodnie, kryte buty tak by zminimalizować ryzyko ukąszeń przez komary oraz inne insekty np. podczas wyprawy na safari.

– akcesoria – takie jak kremy z wysokim filtrem, kapelusz, w zależności od planu naszej podróży szalik, czapkę.

– zasady higieny – będąc w Kenii do kwestii higieny należy podchodzić rygorystycznie. Należy myć ręce jak najczęściej mydłem bądź żelem antybakteryjnym. Nie wolno pić wody z niewiadomego pochodzenia (w tym wody z kranu, kostki lodu w napojach) ani płukać nią ust. Zaleca się zawsze mieć pod ręką wodę butelkowaną bądź taką która została poddana procesowi gotowania przez dłuższy czas (około 10min). Owoce i warzywa muszą być myte bardzo dokładne wodą z pewnego źródła. Należy również unikać  jedzenia w tanich  jadłodajniach gdzie jedzenie może być nieodpowiednio dogotowane.

– apteczkę – jadąc do Kenii, powinniśmy zaopatrzyć się w podróżną apteczkę z przydatnymi lekarstwami i przyborami potrzebnymi do utrzymania należytego poziomu higieny tj. leki przeciw malarii, biegunce, maść na ukąszenia komarów, żele antybakteryjne itd.

– repelenty, moskitiery – są to środki zapobiegawcze przeciw ryzyku ukąszenia przez zarażone insekty. Warto jest mieć przy sobie minimalizując naszą szansę zagrożenia ze strony chorób tropikalnych.

– karty, gotówkę (najlepiej dolary)

Wiza do Kenii – co musisz wiedzieć?

Polacy chcący wjechać na terytorium Kenii muszą uzyskać wizę pobytową, o którą można aplikować zarówno na granicach kenijskich (w tym na lotniskach) jak i na stronie internetowej http://evisa.go.ke/evisa.html (E-visa). Koszt takiej wizy wynosi 50 USD. Od dzieci w wieku do lat 16 nie jest wymagane posiadanie wizy, gdy podróżują razem ze swoimi opiekunami. Należy pamiętać iż okres ważności paszportu nie może być krótszy niż 6 miesięcy od daty planowanego powrotu. Oprócz standardowej wizy, możliwe jest wyrobienie wizy East African Community Visa uprawniającej jednocześnie do pobytu na terenie Kenii, Rwandy i Ugandy. Koszt w takim wypadku wynosi 100 USD.

Warto wiedzieć

– W Kenii zabronione jest fotografowanie budynków rządowych, militarnych, policji prezydenta oraz flagi państwowej

– Kenijskie prawo zabrania wywożenia poza granice kraju wszelkiego rodzaju zwierząt, roślin oraz towaru pochodzenia zwierzęcego (np. kości słoniowej, muszli, skorupy żółwi)

– Należy pamiętać iż w Kenii obowiązuje całkowity zakaz palenia wyrobów tytoniowych. Za przekroczenie przepisów  w tym zakresie grozi surowa kara grzywny

– W Kenii na szeroką skalę działa system napiwków. Dobrym zwyczajem jest dawanie napiwków w wysokości 10% naszego rachunku. W wielu miejscach zostawianie napiwków uważa się za obowiązkowe (np. bagażowemu w hotelu, pilotowi oraz kierowcy na safari).

 

Kenia to bardzo ciekawy kraj, który wielu miłośnikom podróży może zapaść na długo w pamięci. To także dobry kraj dla osób które chciałby rozpocząć swoją pierwszą przygodę z Czarnym Lądem jako, że infrastruktura turystyczna w hotelach i ośrodkach nie odbiega od szeroko przyjętych standardów. Podczas podróży należy jednak zawsze pamiętać o zdrowym rozsądku, naszym bezpieczeństwie i rygorystycznym przestrzeganiu zasad higieny aby nasze wakacje były w pełni udane.