Tajlandia kraj o zapierających w dech piersiach krajobrazach, zachwycających białych plażach oraz czarujących swą orientalną urodą zabytkach. To również odpowiednie miejsce dla osób chętnych poobcować z azjatycką kuchnią, która w tajskiej odsłonie zachwyca zarówno swoją różnorodnością jak i doskonale zbilansowaną harmonią wszystkich smaków. Co zatem warto zobaczyć w Tajlandii, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę i jak zaplanować odpowiednio nasze wakacje w kraju wolnych ludzi? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Tajlandia – kiedy jechać?
W Tajlandii występuje pora deszczowa (od czerwca do października) oraz pora sucha i ciepła (od listopada do lutego). Pora deszczowa jest dobrym okresem dla osób chcących uniknąć natłoku turystów i tych którzy pragną nacieszyć się widokiem rozkwitu wszechobecnej natury na tle przepięknych krajobrazów. W tym okresie zdarza się, że w wyniku deszczu obiekty i zabytki turystyczne zostają zamykane dla odwiedzających bądź dostęp do nich jest utrudniony ze względu na wysokie opady deszczu. Jednak ma to również odzwierciedlenie w cenach biletów lotniczych, które tym samym będą stosunkowo tańsze. Pora sucha charakteryzuje się słoneczną, stabilną pogodą i optymalną temperaturą (około 30 C). Jest to najlepszy czas na zwiedzanie zabytków w Tajlandii. Należy jednak pamiętać, że szczyt sezonu turystycznego przypada od listopada do lutego. Wiążą się z tym większe opłaty oraz większa ilość osób odwiedzająca Tajlandię.
Tajlandia – gdzie najlepiej jechać?
- Bangkok
Naszą wyprawę do Tajlandii warto zacząć od zwiedzania wiecznie tętniącego życiem Bangkoku – fascynującej stolicy Tajlandii. Do chętnie odwiedzanych miejsc w mieście należą Wielki Pałac Królewski, kompleks świątynny Wat Pho oraz prawdopodobnie najbardziej ruchliwa ulica w całym kraju – Khao San. W samym kompleksie pałacowym odnajdziemy zarówno budowle o charakterze świeckim jak i sakralnym. W jednej z wybudowanych tu świątyń możemy podziwiać posąg Buddy wykonany z zielonego jadeitu uznawany przez Tajów za skarb narodowy. Na terenie kompleksu Wat Pho warto zwrócić uwagę na monumentalny posąg Odpoczywającego Buddy mierzący, bagatela, odpowiednio 46 m długości oraz 15 m wysokości. Ulica Khao San stanowi azyl dla turystów poszukujących licznych rozrywek, miejsc noclegowych oraz lokalnego jedzenia.
- Wat Rhong Kun (prowincja Chiang Rai)
Sakralna budowla szerzej znana jako Biała Świątynia. Barwną nazwę zawdzięcza swojemu śnieżnobiałemu kolorowi odwołującemu się to metafory buddyjskiej czystości. Wewnątrz możemy podziwiać liczne malowidła przedstawiające przeróżne postacie głęboko zakorzenione w popkulturze.
- Railay
Półwysep oddzielony od lądu pasmem skał, do którego dotarcie możliwe jest wyłącznie drogą morską. Wartym uwagi jest tu charakterystyczna rzeźba terenu (pionowo wznoszące się kamienne skały) idealna dla wspinaczy skałkowych przybywających tu licznie z całego świata. Na półwyspie znajdują się również malownicze plaże m. in. Ton Sai, Phra Nang, West Railay oraz East Railay. Będąc na miejscu, warto odwiedzić tutejsze jaskinie.
- Sukhothai oraz Ayuthaya
Parki archeologiczne na terenach starożytnych stolic Tajlandii. Są oddalone od siebie o znaczną odległość jednak ruiny starych budowli oraz posągów stanowiące główną atrakcje są utrzymane w podobnym charakterze.
- Damnoen Saduak
Pływający targ usytuowany w odległości ok. 105 km od Bangkoku. W przeciwieństwie do tradycyjnej formy targu jaka funkcjonuje chociażby w Europie nie znajdziemy tu raczej tradycyjnych straganów. Towary wypełniają kołyszące się na wodach kanału łodzie z których sprzedawcy w słomianych kapeluszach oferują egzotyczne owoce, rękodzieło oraz tradycyjne tajskie potrawy przygotowywane na miejscu.
- Wyspy Similan
Archipelag składający się na 9 granitowych wysp porośniętych tropikalną roślinnością, otoczonych krystalicznie czystymi wodami oceanu. Utworzono tu park narodowy ze względu na niespotykaną różnorodność biologiczną. Na wyspach znajdują się bungalowy, w których można przenocować. Licznych turystów sprowadza tu piękno raf koralowych tworzących jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. Podwodne koralowce zamieszkują ławice barwnych ryb, płaszczek oraz rekinów.
Co najlepiej zabrać ze sobą do Tajlandii?
Jadąc w podróż do Tajlandii należy pamiętać przede wszystkim o dokumentach (ważny paszport min. 6 miesięcy od momentu przekroczenia granicy, bilet lotniczy, ubezpieczenie). Warto zabrać ze sobą również podróżną apteczkę (a w niej np. kilka plastrów, lek na chorobę lokomocyjną, lek przeciwgorączkowy, żel antybakteryjny, wilgotne chusteczki). Kupno repelentów na insekty oraz lekarstw na malarie warto rozważyć na miejscu, gdyż ich miejscowe odpowiedniki będą z pewnością skuteczniejsze i prawdopodobnie tańsze od tych które znajdziemy w Polsce. Moskitierę również można zakupić na miejscu, jest to przedmiot łatwo dostępny w tamtejszych sklepach. Możemy rozważyć przyjmowanie osłonowego preparatu na tydzień przed wyjazdem i na początku naszej podróży aby ułatwić naszemu żołądkowi przyzwyczajenie się do odmiennych posiłków, a tym samym innej flory bakteryjnej.
Gniazdka w Tajlandii są zazwyczaj przystosowane do polskich wtyczek, nie jest więc istotnym zabieranie ze sobą adaptera. Należy pamiętać o gotówce oraz naszych kartach płatniczych i bankomatowych. Bahty tajskie (TBH) najlepiej wymieniać na miejscu. Nie powinno być problemu z odnalezieniem bankomatu, kantoru ze względu na ich stosunkowo dużą ilość w Tajlandii.
Większość potrzebny rzeczy możemy zakupić na miejscu. Artykułami, które mogą być droższe w są alkohol oraz kosmetyki.
Jak się ubrać wybierając do Tajlandii?
Jeżeli chodzi o ubiór należy pamiętać o odpowiednim obuwiu. Najlepiej wziąć ze sobą wygodne, przewiewne buty oraz jedną parę pełnych bardziej formalnych (w wielu miejscach w Tajlandii takich jak świątynie obowiązuje odpowiedni dress code). Ubrania powinny być dobrane pod kątem tropikalnego klimatu, należy jednak pamiętać tak samo jak w przypadku obuwia o czymś z długim rękawem lub o szalu/chuście aby zasłonić ramiona oraz kolana w miejscach gdzie jest to wymagane. Nie należy zapominać o nakryciu głowy oraz stroju kąpielowym gdy mamy w planach wycieczkę na plażę.
Czy Tajlandia jest bezpieczna?
Tajlandia należy do grupy krajów względnie bezpiecznych, nie zwalnia nas to jednak z obowiązku zachowania podstawowej ostrożności bowiem jak w każdym kraju i tu możemy natrafić na złodziei oraz oszustów. Należy pamiętać, że w Tajlandii nadal obecne w życiu codziennym są konflikty na tle politycznym. Nie są one zazwyczaj zauważalne dla przeciętnego turysty, jednak w przeszłości dochodziło już w tym kraju do zamieszek oraz ataków terrorystycznych.
Nie powinno się zostawiać wartościowych rzeczy bez opieki ani wpuszczać nieznajomych osób do pokoju hotelowego. Szczególną ostrożność należy zachować podczas poruszania się po ulicy, ze względu na dynamiczny i nieprzewidywalny ruch uliczny w Tajlandii (m. in. mnóstwo skuterów i motorów wymijających pieszych i samochody). Zdarza się, że pijanym turystom podrzucane są narkotyki lub środki odurzające podczas zabaw w nocnych klubach dlatego nie należy pozostawiać swoich drinków/ napoi bez opieki.
W Tajlandii pamiętajmy aby zawsze myć ręce przed posiłkiem bądź dezynfekować je środkami do tego przeznaczonymi. Nie należy pić wody prosto z kranu, woda spożywana powinna być z kupionych w sklepie butelek.
Należy dokładnie sprawdzać wypożyczony wcześniej sprzęt w trakcie naszego aktywnego wypoczynku (np. nurkowania, wspinaczki), ponieważ standardy jakości mogą różnić się od tych panujących w Europie.
Na obszarze na którym znajduje się Tajlandia mogą występować śmiercionośne fale Tsunami. Ostatnia taka fala wystąpiła 26 grudnia 2004 roku niszcząc na swojej drodze krajobraz i zabijając przy tym ponad 8000 osób. W Tajlandii nie rejestruje się silnych trzęsień ziemi jednak powszechnym zjawiskiem są powodzie paraliżujące kraj w porze deszczowej.
Tajlandia – czy trzeba się zaszczepić?
Jadąc do Tajlandii nie musimy martwić się o żadne obowiązkowe szczepienie, natomiast ze względu na profilaktykę oraz przez wzgląd na nasze własne poczucie bezpieczeństwa zaleca się wykonanie następujących szczepień przeciwko:
- wściekliźnie – na wypadek pogryzienia przez zakażone zwierzęta
- błonicy/tężcowi (DT) odrze /różyczce (MMR) – w przypadku kontaktu z osobami chorymi
- wirusowemu zapaleniu wątroby typu A – w przypadku spożycia skażonej wody lub spożycia skażonej żywności
- wirusowemu zapaleniu wątroby typu B – w przypadku ryzyka kontaktu z zakażoną krwią, interwencji chirurgicznych, kontaktów seksualnych
- durowi brzusznemu – w przypadku spożycia skażonej wody lub spożycia skażonej żywności
- japońskiemu zapaleniu mózgu – w przypadku wyjazdu w regiony endemicznego występowania choroby
Czy potrzebna jest wiza?
Wedle informacji zamieszczonej na stronie internetowej Ambasady Królestwa Tajlandii w Warszawie osoby posiadające polski paszport mogą podróżować w celach turystycznych do Tajlandii maksymalnie do trzydziestu dni pobytu bez konieczności wnioskowania o wydanie wizy. W przypadku gdy nasz planowany pobyt będzie dłuższy niż wspomniane 30 dni bądź cel podróży będzie odmienny niż turystyczny (np. służbowy, tranzyt) jesteśmy zobowiązani do aplikowania o odpowiedni typ wizy w Ambasadzie/Konsulacie Generalnym Królestwa Tajlandii. Wspomniane placówki dyplomatyczne wydają następujące rodzaje wiz:
- Wiza tranzytowa
- Wiza turystyczna
- Wiza Non – Immigrant
- Wiza służbowa
- Wiza dyplomatyczna
- Wiza kurtuazyjna
Ile trwa lot do Tajlandii i jakim przewoźnikiem lecieć?
Lot do Tajlandii z Polski trwa mniej więcej 11-18 godzin w zależności od ilości przesiadek i naszego przewoźnika. Dla osób które wolą loty bezpośrednie optymalną opcją będą loty czarterowe operujące z Warszawy do lotnisk w Bangkoku i Krabi. Osoby ceniące komfort i wygodę mogą zdecydować się także na oferty jednej z linii lotniczej z krajów znad Zatoki Perskiej (np. Qatar Airways, Emirates) charakteryzujące się dobrym stosunkiem jakości/komfortu do ceny. Inną alternatywą pozostają relatywnie tanie loty z lotnisk w pobliskich krajach np. z Wilna (linie Norwegian, Ukraine International) gdy planując naszą podróż chcemy trochę zaoszczędzić na naszych przelotach.
Co jeszcze warto wiedzieć, podróżując do Tajlandii?
- Należy unikać przechodzenia bezpośrednio pod palmami ze względu na groźbę uderzenia spadającymi kokosami, które potrafią wyrządzać nawet śmiertelne obrażenia.
- Będąc w Tajlandii należy wystrzegać się kategorycznie krytykowania bądź obrażania rodziny królewskiej oraz rzeczy ich dotyczących odkąd sama rodzina otaczana jest w tym kraju niezwykłą czcią. Za wykroczenia tego typu przysługują kary wieloletniego więzienia.
- W wielu miejscach takich jak świątynie obowiązuje odpowiedni styl ubioru. W takich miejscach należy respektować przyjęte zasady nie chodząc z odsłoniętymi ramionami/kolanami.
- Podróżując z kierowcą tuk-tukiem należy zawsze wcześniej ustalić z kierowcą cenę i pilnować aby nie zawiózł nas w zupełnie inne miejsce. Ponadto, wsiadając do taksówki prośmy zawsze na początku naszej podróży o włączenie licznika.
- W Tajlandii podnoszenie głosu i kłótnie nie są mile widziane. W celu załagodzenia ewentualnego konfliktu lepszym sposobem jest odwołanie się do zwykłego uśmiechu i spokojnego tonu głosu.
- Zaśmiecanie przestrzeni publicznej (w tym wypluwanie gumy do żucia w miejscu publicznym) jest surowo karane grzywną bądź karą pozbawienia wolności.





